Ribon

Wax Resin Ribon
İncele
Wax Ribon
İncele
Ribonlar
İncele
Previous
Next

Ribon Nedir ?

Ribonlar termal transfer yönteminde kullanılan şerit rulo şeklinde sarımı yapılan malzemelerdir. Bir yüzeyinde belirli ısıda eriyen mürekkep, reçine ve balmumu bulunur, diğer yüzeyinde ise koruyucu ve taşıyıcı katman vardır.

Termal transfer baskı, malzemenin kağıda (veya başka bir malzemeye), üzerine baskının uygulandığı malzemeye yapıştırılmış halde kalması için bir şerit kaplaması eritilerek uygulandığı dijital bir baskı yöntemidir. Bu transfer yöntemi ilk olarak Japon firması olan SATO şirketi tarafından 1981 yılında bulunmuştur.

Ribon uygulanacağı yüzeyin yapısına göre 3 farklı yapıda bulunmaktadır. Bunlar;

  • Wax Ribon
  • Resin Ribon
  • Wax-Resin Ribon

Ribon Nerede Kullanılır?

Ribon, barkod yazıcılarında kağıt veya sentetik yüzeye sahip etiketlere barkod, içerik veya numara basımında kullanılır. Bu işlemde ribon barkod yazcılarının kafasında oluşturulan sıcaklık ile etiket yüzeyine transfer olur.

Ribon Çeşitleri Nelerdir?

  1. Wax Ribon :

Wax ribon, kağıt bazlı etiketlere termal transferi yöntemi ile baskı yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Kağıt bazlı etiketlere baskı alırken kullandığımız wax ribonlar uygun fiyatları ile de baskı maliyetini düşüren ribon çeşididir.Wax Ribon ile Kuşe, Vellum, Floresan gibi kağıt bazlı tüm etiketlere baskı alabilirsiniz.

  1. Resin Ribon :

Resin ribon, sentetik (plastik) bazlı etiketlere termal transferi yöntemi ile baskı yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Sentetik etiketlere baskı alırken kullandığımız resin ribonlar wax ribonlara oranla maliyeti daha yüksek ribon çeşididir. Resin Ribon ile polyester, polimid , polipropilen ve polietilen gibi sentetik tüm etiketlere baskı alabilirsiniz.

  1. Wax-Resin Ribon :

Wax-Resin ribon, kaplamalı kağıt etiketlere ve sentetik etiketlere termal transferi yöntemi ile baskı yapılmasını sağlayan ribon çeşididir. Etiketlere baskı alırken kullandığımız wax-resin ribonların baskı maliyetleri orta seviye bulunan ribon çeşididir. Wax-resin ribon ile Near-Edge baskı kafasına sahip barkod yazıcılarında yoğunlukla kullanılır.

Ribon Çeşitleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Genel olarak tanımlamak gerekirse birbirinlerinden ayıran özellikler,

  • Baskı transfer sıcaklık derecesi
  • Ribonun bileşen hammaddesi
  • Baskı yüzeyi
  • Barkod makine gereksinimleri
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.