SIK SORULAN SORULAR

En sık sorulan sorulara ilişkin cevaplar.

Kağıt veya plastik (sentetik) bazlı ince micronlu (+-75gr/m2) film şeklindeki malzemelere tutkal  ve taşıyıcı silikonlu kağıt laminasyonu yapıldıktan sonra kesim ve şekillendirme işlemi sonrası rulo şeklinde sarılan etiketlere rulo etiketler denir. Tutkal ve malzeme çeşitlerine göre etiket çeşitlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Bu terimlerin hepsi etiketlerin sarımının yapılacağı boru kesiti  şeklindeki silindirik malzemenin ölçü bilgisi için kullanılmaktadır. Standart olarak birden fazla çeşitte ölçüsü bulunana kukalar, aplikatör ve barkod yazıcı üreticilerinin üretmiş oldukları yazıcılara uygun bir şekilde Rulo Etiketlerin sarılabilmesi ve ebatlanabilmesi için önemlidir. Genel kabul görmüş kuka yada başka bir deyişle  masura çap ölçüleri 18mm, 20mm, 26mm, 40mm, 50mm ve 76mm olmak üzere 6 farklı ölçüdedir.

Aplikatör ve Barkod yazıcı üreticilerinin her marka model cihaz için belirlemiş olduğu tek seferde maksimum sarılabilicek rulo etiketin dış çap bilgisine denilmektedir.

Müşteri talebi ve marka düzenlemesi doğrultusunda ürün, içerik veya yönlendirme görsellerinin istenilen ebat, şekil ve renklerde baskısız yapılmış etiketlere denilmektedir.

Barkod yazıcılarında basımı yapılmak üzere istenilen ölçü ve şekilde kesimi yapılmış baskısız veya kısmi baskılı rulo etiketlere Barkod  Etiketlere denilmektedir.

Barkod yazıcıları etiketlerin sayfa başlarını iki etiketin arasında bulunan ara boşluklarından algılayarak baskı ve baskı hizalamasını yapmaktadır. Yazıcı üzerinde bulunan sensörlerin algılayamadığı durumlarda (şeffaf etiketlerde) tasarımın düzgün basılabilmesi için etiket altına bırakılan işaretlere Labelmark denilmektedir.

Uzman grafik ekibimiz ile müşterilerimize yeni ürün tasarımlarında kullanılmak üzere etiket tasarımlarında ücretsiz danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Hammaddesi bal mumu veya reçine olan ribonlar barkod yazıcılarında etiketlerin üzerlerine sıcaklık ile baskı yapmaya şerit şeklinde malzemelerdir. Yoğunluk ile kullanılan 3 tip ribon bulunmaktadır. Bunlar; wax ribon, wax-resin ribon ve resin ribondur. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz