Etiket

Tekstil Etiketleri
Askılı fiyat, beden ve marka etiketleri.
İncele
Yanmaz Hadde Etiketleri
Yüksek sıcaklıklara dayanıklı yanmaz etiketler
İncele
Sebze ve Meyve Etiketleri
File üzeri Termal Rafya Etiketler
İncele
Otomosyon Etiketleri
Renkli Elektronik ve Otomosyon Etiketleri
İncele
Previous
Next

Kağıt Etiketler

Sentetik Etiketler

Diğer Etiketler


ETİKET  TARİHİ

Sanayi Devrimi ile bugün kullanmış olduğumuz etiketlerin üretimi başlamıştır. İlk etiketler bugün kullanmış olduğumuz etiketlere göre oldukça basitti. İçleri görülemeyen sandık ve çuvalların üzerine boyayla işaret ve logolar uygulanması şeklindeydi. Baskılı etiketler ise 1800’lerin başında ilaç sanayindeki ihtiyaçla ortaya çıktı. İlaç etiketleri kullanıcıların uyarılması ve bilgilendirilmesi için çok önemliydi. Hangi ilaç, ne amaçla ve ne dozda kullanılacaktı. Bu ihtiyaç baskılı ürün etiketinin sıçrama noktası oldu. Bu etiketler; renkli baskı veya gravür gibi yollarla basılıp tutkal yardımıyla birer birer yapıştırılıyordu.

1930’lu senelerde Avery ilk kendisinden yapışkanlı etiket üretimini yaparak çok büyük bir çığır açtı. Kendinden yapışkanlı etiketin hazırlanması ve uygulanması aşamalarındaki kontrol sistemleri ve üretim aşamasındaki hız da endüstrinin ihtiyacı olan doğruluk, kesinlik ve hız gibi faktörler açısından ıslak tutkallı elle hazırlanan etiketlerden daha tatmin edici olmuştur.

Zaman içinde değişen ve gelişen endüstri ihtiyaçları ve piyasa istekleri günümüzdeki etiket çeşitlerini doğurmuştur. Günümüzde kullandığınız etiketler için uygun fiyatlar, nitelikli malzeme kullanımı, ve etiket ile alakalı çözüm önerilerimiz için uzman personellerimizden destek alabilirsiniz.

ETİKET NEDİR?

Genel bir tabirle iliştirildiği veya yapıştırıldığı nesnenin maksadını, içeriğini, özelliklerini, kullanım biçimini göstererek kullanıcısını bilgilendirmeye yarayan malzemelere etiket  denilmektedir.

Etiketleri uygulandıkları yüzeylere, ortam ve saklama koşullarına göre Kağıt Etiketler, Sentetik Etiketler ve Yapışkansız Etiketler olarak 3 ana başlıkta ayırabiliriz. Etiketler günlük hayatımızın bir çok alanında kullanılmakta olup gerek hammadde üzerlerinde gerekse tüketim ürünlerinin üzerinde karşımıza çıkabileceği gibi lojistik, tekstil, gıda, metal, cam ve benzeri bir çok sektörde ürün veya nesnelerin marka bilgisi, içerik, formül, fiyat, tavsiye edilen tüketim tarihi gibi bilgileri bilgi kullanıcılarına aktarmak için kullanılmaktadır.

Uğurlu Etiket olarak geniş ürün yelpazemiz ile bilgi, birikim ve tecrübemiz doğrultusunda müşterilerimize faaliyet gösterdikleri sektörlere özel olarak kullandıkları cam, plastik, ahşap ya da metal ürün yada ambalaj üzerine yapıştırılacak etiketlerde en doğru ortam koşullarına uygun gerek malzeme gerekse yapışkan mukavemeti bulunan etiket seçimlerinde çözüm sunmaktayız.

ETİKET ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

Etiketler; Kullanılacağı ortama göre malzeme yapısı, uygulanacağı yüzeye göre yapışkan çeşidi ve kullanıcının baskı tercihine göre yüzey çeşitliliği göstermektedir.

Ana Başlıklar halinde etiket çeşitlerini oluşturan ana unsurlar aşağıdaki gibidir.

Yüzey çeşidine göre; Termal Etiket ve Termal Transfer Etiketler

Etiket katman gruplarına bakıldığında dört farklı gruptan oluştuğu görülmektedir. Bu katmanlar;

  • Koruyucu kaplama, etikete termal veya termal transfer özelliği veren katmandır,
  • Taşıyıcı Yüzey, Bu yüzey kağıt veya sentetik malzemeden oluşan katmandır,
  • Yapışkan, etiketin uygulanabilirliğini kolaylaştıran katmandır,
  • Silikon Taşıyıcı, etiketin üretim aşamasından başlayarak kullanım safhasına kadar tüm aşamalarda yapışkan yüzeyi koruyucu katmandır.
 
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.