Lojistik etiket

Lojistik Alanda Etiket Kullanımı

Etiket sektörü hızla büyüyen sektörlerden biri olmakla birlikte birçok sektörde de yer almaktadır. Bunlardan biri ise hızla büyümekte olan e- ticaret, lojistik sektörleridir. Lojistik ve e- ticaret firmalarında kargo poşeti etiketleme, raf kolilerine, adres etiketlerinde ve barkodlamada sık sık tüketicinin yardımına koşan etiket kullanımı aylık 300.000 adet etiket alımı ile firmaların en çok ithalat edilen ürünlerin başında yer almaktadır. Lojistik ve e- ticaret firmalarına sunduğumuz etiketler kağıt bazlı olan ‘Kuşe etiketEko Termal etiket ve Lamine Termal etiket’ cinste etiketlerdir.

Bu etiket türleri firmanın kullandığı barkod yazıcı modeli ve kullanım şekli baz alarak sizin için en kullanışlı etiket olarak seçilip kullanıcıya sunulur. Düşünüldüğü zaman akla gelmeyen ama sürekli hayatımızın bir parçası olan etiket kullanımı Kargo ve Ürünlerle sık sık hayatımızın içinde yer almaktadır. Ürünün üzerinde yer alan etiketi ürününüzün öne çıkan özelliğini bir yazı ya da görsel ile tasarlayıp bu alandan ekleyebilirsiniz.

Şimdi sizlerle birlikte etiketin Lojistik ve E- ticaret sektöründe ki yolculuğuna çıkalım. Firmamızla irtibat haline geldiğiniz anda sizin için en doğru etiketi sizin kullanım şartlarınıza göre sizlerle seçiyoruz. Kalite odaklı olmayı göz önüne alan bir firma olmakla birlikte, Talep ettiğiniz etiketi sizler için oluştuyor ve gönderimini sağlıyoruz. Firmanıza gelen ürün içeriye kabul edildikten sonra ilgili satın alma ya da yetkili kişi tarafından kontrolleri sağlanıp ihtiyaç talebi doğrultusunda ilgili birimlere rulo olarak gönderimini sağlıyor. İhtiyaç doğrultusunda alan birim etiketi barkod yazıcısına takıp ;

  • Kargo etiketine genel bakış
  • Kargo etiketlerinin türleri
  • Takip numaraları
  • Kargo etiketleri satın almanız gerekip gerekmediğini belirleme
  • Uluslararası hususlar

Gibi önemli bilgileri ribon ya da ısı ile etiketin üzerine basar. Basım esnasında yaşanan sıkıntılar için bizimle irtibat haline geçtiğiniz zaman firmamız sizi işinde bilgili deneyimli ekip arkadaşlarımıza bağlayıp sizleri mağdur etmeden var olan problemi sizlerle el ele verip çözüyor.  Basılan etiket firmanın kullanımı doğrultusunda elle ya da cihazla kullanılan ürünlerin üzerine yapıştırılır. Yapıştırılan etiket ürünün niteliklerini, kalitesini ve sembolik olarak aktarmada önemli rol oynamaktadır. Lojistik firmalarında bir diğer önemli kullanımı da elleçleme aşamasında yer alan kullanımıdır. 

Firma ürünleri hareket, hacim, miktar ve zamanına göre ayrıştırırken etiket kullanımı bu alanda büyük yardımcıları olur. Elleçleme firmalar arasında yer alan basit duran ama firma açısından ise çok önemli bir noktadadır. Firmanın ürün çıkarımı raf süreleri, malzemeleri ve kullanımına göre ayrıştırmasında önemli rol oynar. Tedarikçi ile tüketici arasındaki bağımız ürün teslim edildikten sonra bitmez bizler firmamızın ve ürünlerimizin arkasında duran bir firma olduğumuz için sıkıntılı süreçte de firmalarımızın yanındayız.

Ürünlerimizin kullanımı ve problemleri ile yakından ilgilenip hep çözüm odaklı ilerlemekteyiz. Yaptığımız iş yani etiket sektörü Lojistik ve e- ticaret alanında sadece bizler için değil toplum için de önemlidir. Belirlenen yasalar doğrultusunda ürünlerin üzerine yerleştirilen etiket içindeki malın doğru şekilde bilgilerinin verilmesini sağlar. Bu anlamda etiket sadece ürünün ambalajının güzelliğini ortaya çıkaran etiketten farklıdır. Kullanılan etiket ürünün marka ve kalitesini gösterdiği gibi ürünün bilgilerini de siz değerli kullanıcılara sunar. Firmaya giren ürünlerimiz depolamanın 5 genellemesinde de bulunmaktadır. Bunlar;

  • mal kabul süreci
  • malların depo içerisinde taşınması süreci
  • istifleme süreci
  • sipariş toplama süreci ve son olarak
  • malların depodan sevkiyatı süreci olarak gerçekleşmektedir.

Etiketlenen ürünler yükü taşıyan araç şoförünün depo görevlileri ile iletişime geçmesi ile başlar. Yükün ağırlığı baz alınarak bilgi aktarılır. Depo görevlisi ise gelen malın üzerinde yazan etiket kullanımı üzerinden sistemden bakıp içeriğin doğru olup olmadığına bakıp red veya kabul cevabını verir. Belirlenen rampada araçların içi boşaltılır. İndirilirken sık sık kontrollerden geçen ürünler deforme görmüşler ise araçtan indirilmez. Depo içerisine alınmayan mallar üzerlerinde ki barkod sistemi ile rahat bir şekilde ayrıştırılırken kabul gören ürünler belirlenen yerde istiflenir.

Malların içinde yer alan ürünlerin istif alanlarının kullanımı da farklılaşmaktadır. Mallar genel olarak korunan alan ve işlerin toplandığı alan olmak üzere kendi içinde ikiye ayrılır.

Etiket depo alanı içerisindeki operasyonlara yardımcı olmakta, hareketi azaltmakta ve mallara ilişkin talep ve depoya kabul edilen her birim malın hesabı gibi konuların da gerçekleştirilmesine olanak vermektedir. İstiflenmiş olan malların farklı bölümlere dağıtımı yapılmakta ve bu dağıtımı yapılan malların kolaylıkla belli prosedürler altında hesaplanması yapılabilmektedir.