Termal Etiket Nedir?

Termal Etiket; kağıt veya sentetik olan etiket yüzeylerine son kullanıcıların barkod yazıcılar ile baskı alınabilmesi için tasarlanmış etiket çeşitidir. Etiketlik malzemenin üst yüzeyine ısıya duyarlı ve düşük sıcaklıklarda bile kararma kabiliyetine sahip solüsyonun lamine edilmesi sayesinde oluşmaktadır.

Termal etiketin bu özelliği sayesinde yazıcının ısısı ile termal olarak kararması sağlanır. Bu şekilde görsel baskı veya yazı kâğıdın üzerine alınmaktadır. 

Termal etiketlere baskı yöntemine doğrudan termal baskı yada direk termal baskı yöntemi denilmektedir. Direk termal baskı yönteminde baskı alabilmek için yukarıda da açıkladığımız üzere ekstra bir malzeme ribon kullanmanıza gerek bulunmamaktadır. Direk termal yöntemiyle ekstra ribon maliyeti bulunmadığından etiketinizin baskısını daha az maliyetli olarak alabilirsiniz. 

Termal etiketler üzerinde bulunan termal katmanın zamanla özelliğini kaybetmesinden dolayı uzun dönemli stoklanmasına, dış etkenlere karşı su, nem, yoğun ışık veya sıcaklık yada kimyasal maddelere karşı alkol solvent v.b. etkenlere karşı dayanıklı değildir. Bu gibi dış etkenlere maruz kaldığı takdirde kendi kendine kararır yada deforme olur. Termal etiketler hızlı tüketilen sirkülasyonu yüksek son kullanıcılarda tüketilmesi gereken etiket çeşitlerindendir.

Termal Etiketler barkod yazıcılarında son kullanıcıların stok yönetim, lojistik otomosyon sistem verilerinin yada değişkenlerinin her baskıda her bir etikete farklı bilgi transferinin sağlanması için büyük bir kolaylık sağlar. Termal etiketlere üzerinde bulunan termal katmanın sadece kararak baskı alınmasına olanak sağladığı için son kullanıcılar bu tip etiketleri baskısız boş bir şekilde alıp kullandıkları gibi kendi şirket logo yada matbu verilerinin renkli olarak baskılandığı etiketleri de şirket politikaları doğrultusunda tercih edebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir