Barkod Etiketi Nedir?

Barkod Etiketi, Kendinden yapışkanlı yada yapışkansız olabilen barkod etiketleri, yüzeylerine işletmelerin stok yönetim sistemlerine tanımlı barkod ve özet ürün bilgileri yazılmış olarak ürünlerin üzerine iliştirilen etiketlere verilmiş genel bir adlandırmadır.

Barkod neden kullanılır?

İşletmeler ürün/hizmetlerine ait tanımlanan sayısal veya metinsel bilgileri 2D yada karekodlar (QR) ile eşleştirerek bilgi işlem yönetimlerinde hızlı bir şekilde stok yönetimi, lojistik takibi yapmalarına olanak sağlamaktadır.

Barkod Etiketleri hangi malzemeden üretilir?

Barkod etiketlerinin tanımlanmış bir malzemesi yoktur. Kaba bir tabirle özetleyecek olursak bir A4 kağıdın üzerine barkod yazdırıldıktan sonra bir ürün yada belge üzerine iliştirebiliyorsanız ve bunu da bilgi yönetimi sistemi ile okutabiliyorsanız bir barkod etiketini oluşturmuşsunuz demektir. Peki barkod etiketleri neden farklılık gösterdiği konusunda tamamıyla kullanıcı işletmelerin ihtiyaçları, ürün yüzeyleri ve maruz kaldığı hava koşulları diyebiliriz. Örneğin barkod etiketleri bir giyim mağazasında kendini karton malzemede sallanır haldeyken, bir kargo şirketinde gönderi üzerine yapıştırılmış olarak yada bir markette ürün etiketi ile bütünleştirilmiş şekilde karşılaşmaktayız.

Barkod Etiketin Faydaları nedir?

İşletmeler barkodları en yaygın kullandıkları konu süreç kontrolüdür. Binlerce işlemlerin takip ve yönetimde kontrol kolaylığı sağlayan barkod etiketleri alım/satım ve imalat sektörlerinde envanter süreçlerinde fayda gösterirken hizmet sektörlerinde ise binlerce işlemlerin hatasız olarak yönetimini sağlamaktadır. Örneğin  e-ticaret yönetimi yapan sanal pazar uygulamaları siparişin oluşumundan başlayarak ödeme sürecine ve kargo takibine uzanan geniş bir süreçte her safhada tüm kullanıcılarına bilgi aktarımını sağlayabilen sayısal bir takip kodunu oluşturur ve barkod sistemi ile alıcıya teslim edilecek ürüne ilişkilendirirler.

Barkod Etiketleri Nasıl Oluşturulur?

Barkod etiketi oluşturulmasını 3 aşamada düşünebiliriz.

İlk aşama kullanıldığı ürün yada sürece göre yapılacak tasarımında hangi bilgiler bulunacağının belirlenmesidir. Barkod etiket tasarımları özel programlar aracılığı ile yapılmaktadır günümüzde kullanılan en yaygın programlar bartender, labelview ve zdesinger’dır. Bu programlar vasıtası ile yapılan tasarımlar sorunsuz olarak barkod yazıcılarından etiket yüzeylerine yazdırılabilmektedir. Barkod yazıcılarında rulo olarak sarımı yapılmış barkod etiketleri kullanılmaktadır. Rulo olarak sarımı yapılmış barkod etiketlerinin tercih edilmesindeki en büyük neden hızlı sirkülasyona uygun şekilde seri baskı yapılabilmesini sağlamaktır.

İkinci aşama belirlenen tasarıma istinaden olabilecek en uygun ölçünün belirlenmesidir. Barkod etiketi uygulanacak ürün yada cismin büyüklüğü etiket maliyet gereksinimleri okuma kolaylığı ve bir çok etken doğrultusunda işletmeler kendilerine uygun ölçüyü belirlemektedirler.

Son aşama ise uygulanacak yüzeyin özelliklerine göre barkod etiketi malzemesinin belirlenmesidir. Etiketin uygulanacağı yüzeyden başlayarak maruz kalacağı hava koşullarına kadar uzanan bir çok faktör bulunmaktadır. Örneğin bir hediyelik eşya üreticisi malzeme üzerinde iz bırakmayan kolay sökülebilen bir etiket tercih ederken, bir kimya şirketi solvent ve kirli yüzeylere uygulamasının kolay olduğu yapışkanı yüksek olan etiketleri tercih eder.

Tüm bu bilgileri özetleyecek olursak işletmeler envanter yönetimlerinde, hizmet süreçlerinde, üretim safhalarında v.b. bir çok süreçlerde kendilerine özgü kodlamalara ve bu kodlamaları uygulayacak metaryellere ihtiyaç duymaktadır. Bu sebeple barkodlama sistemlerini etiketlere bir dizayn ile aktararak bunları süreçlerinde bulunan ürün yada safhalara iliştirirler. Tam bu aşamada kullanıcıya kolaylık sağlayan barkod etiketleri işletmenin gereksinimlerinden  uygulanacak yüzey ve hava koşullarına göre bir çıok faktöre göre belirlenir.

Bu konuları kendinize uzak görüyor karar vermede zorlanıyor yada uzman bir ekip desteğine ihtiyaç duyuyorsanız Uğurlu Etiket uzman kadrosu ile istediğiniz zaman sizlere hizmet vermekten memnuniyet duyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir